Brak danych
Brak danych

O projekcie

Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii rozpoczął realizację projektu budowy demonstratora Platformy Cyfrowej Nauki wychodząc naprzeciw potrzebom wynikającym z intensyfikacji nauki zdalnej w uczelniach wyższych. W obliczu nowych, pandemicznych warunków pracy studentów, pilne stało się przygotowanie odpowiedniej jakości oraz w powszechnym dostępie materiałów edukacyjnych.

Czytaj więcej

Szkielet

W prezentowanym projekcie wykorzystano szkielet osobnika męskiego w wieku 35/39lat. Ocena wieku szkieletowego, jak i płci została dokonana na podstawie stosowanych w antropologii wyznaczników szkieletowych (m.in. cech czaszki i miednicy). Szkielet pochodzi z Radomia, z cmentarza komunalnego, który funkcjonowała w latach 1794–1811. A zatem szkielet datowany jest na przełom XVIII/XIX wieku. Szkielet został wydobyty podczas prac wykopaliskowych, które koordynował od strony biologicznej prof. Jacek Tomczyk. Na podstawie wydobytych szkieletów z Radomia powstało wiele specjalistycznych prac zarówno z obszaru osteologii, paleopatologii, jak i odontologii.

Brak danych
Brak danych
Brak danych

Modele

Celem projektu jest przygotowanie i opracowanie modeli kostnych do nauki anatomii człowieka. Z tej też racji wybrane kości zostały opatrzone metryczkami anatomicznymi. Modele te nazwano „descriptio”. Inne nie opisane kości, opatrzone etykietą „exercitium”, zostały przygotowane do ćwiczeń i indywidulanego sprawdzenia wiedzy. Zgodnie z mianownictwem anatomicznym stronę lewą kości oznaczono słowem „sinster” (sin.), a stronę prawą „dexter” (dx.)

Warto również zaznaczyć, że przygotowane modele kostne nie są wykonane z tworzywa sztucznego, lecz pochodzą z materiału autentycznego. Oznacza to, że niektóre fragmenty struktur mogły ulec zniszczeniu post-depozytowo. Taki jednak ubytek fragmentów kostnych z punktu ćwiczenia jest niezwykle ważny, gdyż pozwala sprawdzić swoją znajomość anatomii.

Brak danych
Brak danych
Kości kończyny dolnej
Kości kończyny dolnej wolnej
Kości stopy
Prawej
Kości kończyny dolnej
Kości kończyny dolnej wolnej
Kości stopy
Lewej
Demonstrator
Kiła kość czołowa
Kosc Czolowa Kila
Brak danych
{"transaction":[],"path":"strona-glowna","transaction_package":[],"session_id":"029adcca1bece7bc8d11fda10993f31c"}
{"top":"top","header":"header","breadcrumb":"breadcrumb","content":"content","cookie":"cookie","content-top":"content-top","tree":"tree","model-main":"model-main","search":"search","filter":"filter","slider":"slider","content-bottom":"content-bottom","login-fixed":"login-fixed","naglowek-podstron":"naglowek-podstron","footer":"footer","sponsor":"sponsor","slider-content":"slider-content"}